Trungu i Ymer Konjushes

Shkruar nga Ahmet Konjusha

Ymer Konjusha u lind me 1895 nė fshatin Hade. Ai ishte vetė i pesti vėlla.Siē me kujtohet mua ishte njeri shumė i urtė dhe punėtor. Ai  ishte edhe dashamirė i madh i arsimit dhe i dritės.Themi kėshtu pasiqė i shkolloi tė gjithė djemtė e vetė, edhepse nė kushte jo tė mira ekonomike.

Si ilustrim tė kėsaj mund ta pėrmendim njė rast: Mėsuesi i shkollės njėherė i paska thėnė Ymerit: Nėse ke nevojė pėr ndihmė nė punėt e fushės mund ta ndalėsh  birin tėnd Arifin. Ndėrkaq Ymeri i kishte thėnė mėsuesit: -Jo i dashur mėsues, nuk dua qė im bir tė mbetet i verbėr. Dua qė ai tė bėhet i ditur, sepse vetėm kėshtu ai do tė jetė i vlefshėm pėr shtėpinė time dhe pėr vendin! Nė vitin 1922 Ymeri martohet me Dinore Gashin nga Bardhi i madh. Dinorja kishte lindur nė vitin 1901. Edhe ajo ishte me karakter tė fortė dhe tė veqantė. Pas martesės me Ymerin ia lindė atij tre djem dhe dy vajza. Edhe ajo si i shoqi Ymeri bėn tė pamundurėn qė fėmijėt e tyre tė shkollohen, sepse vetėm tė ditur ata do tė prosperonin nė jetė. Nga lidhja e tyre martesore lindin :


 Xhezidja (1924-1963)
 Arifi (1930)
 Sabrija (1936)
 Nazmiu (1940)
 Mustafa (1946) Arif Konjusha u lind me 2.05.1930 ne Hade.
Pasi kreu shkollen fillore ne Hade , shkollimin e mesėm e vazhdoi ne Beograd- drejtimi komunikacioni hekurudhor. Punoi nė hekurudhat e Kosovės deri sa doli nė penzion. Arifi, babai im ishte vėllau mė i madh dhe nė njėfarė mėnyre ishte edhe krahu i djathtė i babait tė vetė, gjyshit tim Ymerit. Ai pėrveq punės qė bėnte nė hekurudhė, i ndihmonte edhe gjyshit nė punėt e bujqėsisė. Pėrveq kėsaj ai u kujdes qė tė shkolloheshin edhe vėllezėrit e tjerė tė tij. Falė kontributit tė babait tim Arifit, vėllai i tij Nazmiu mbaroi studimet pėr ingjinieri, ndėrkaq vėllai tjetėr i babait, Mustafa studioj gjeografi.
 Babai im Arifi u martua me Nazmije Konjuhin nga Lismiri nė vitin 1950. Edhe nėna Nazmije ishte njė grua burrėrore dhe mikpritėse e shtėpiake e dalluar. Ajo ishte vajza e Hashim Konjuhit. Babai i saj Hashimi e kishte dėrguar nėnėn time nė mejtep, dhe aty ajo kishte mėsuar shkrim –lexim nė gjuhėn arabe. Ajo ishte dalluar nga nxėnėset e tjera, por pastaj kishte ndodhur lufta e dyte botėrore dhe ajo nuk kishte pasur mundėsi tė shkollohej mėtej. Pas marteses me babain tim, ajo si e shkathėt qė ishte e fitoi nderimin dhe respektin e te gjithė familjes Konjusha.
 Nga martesa e babė Arifit me Nėnė Nazmije ju linden gjashte fėmi, kater djem dhe dy vajza.


 Lebibe Konjusha e lindur me 1954, e martuar, ka dy vajza: Mrikėn  1989 dhe Rina 1990
 Jakup Konjusha i lindur me 1957, i martuar me Sala Berianin, kanė dy fėmijė: Albioni 1988 dhe Kaltrina 1993.
 Ahmet Konjusha i lindur me 1960, i martuar me Xhemile Pireven, kanė dy fėmijė: Sentona 1989 dhe Genti 1992.
 Rukije Konjusha e lindur me 1963, e martuar.
 
Naser Konjusha i lindur me 1965, i martuar me Florije Morinėn, kanė dy fėmijė: Jeta 2000 dhe Joni 2011.
 Naim Konjusha i lindur me 1967, i martuar me Vjollcė Tėrnavėn, kanė dy fėmijė: Lorenti 1999 dhe Lorisa 2005.
 Babai im Arifi jeton edhe sot nė Fushė-Kosovė, ndėrkaq Nėnė Nazmija vdiq nė vitin 2010. Ata jetuan 60 vjet sėbashku ne harmoni.
 

 Vėllai i pare i Babait-Nazmiu,i martuar me Halime Mustafėn ne vitin 1961 kanė gjashtė fėmijė:
 Haxherja e lindur me 1963, e martuar, ka katėr vajza: Erza,Qėndresa,Tranda dhe Tringa
 Afėrdita e lindur me 1965, e martuar, ka dy djem
 Ekremi i lindur me 1967, i martuar, ka tri vajza
 Fatmiri i lindur me 1968, i martuar, i ka njė vajzė dhe njė djalė
 Fatosi i lindur me 1970, i martuar, ka dy djem
 Agroni i lindur me 1972, i martuar

 
 Vėllai I dytė I Babait- Mustafa, i martuar me Sadije Simnicėn ne vitin1970, ka katėr fėmijė:
 Nergjvanja e lindur me 1972, e martuar, ka tre fėmijė
 Bashkimi i lindur me 1973, i martuar, ka njė vajzė
 Arbeni i lindur me 1977, i martuar,
 Artani i lindur me 1981, i pa martuar