Ramishi ishte i martuar me Hatemen e vllasakėve. Ata kishin vetėm nji fėmijė Sadikun i cili u lind po at natė kur familja mbėrrijti nė Hade. Thuhet se at natė kur mbėrrijtėn nė Hade ndėrtuan shpejt e shpejt njė kasolle me basa dheu dhe aty lindi fėmija i parė dhe i fundit i Ramishit dhe Hatemes.

Sadiku u martua me Akile Kojqiqin dhe kishin tre djem dhe tre vajza:

Bajrushi

Rabija

Nefise (?-1982)

Emine

 


Ramtushi
(1930-----) dhe Hava Konjusha- Kodra (1936-2005)

Ibush (1938-1994)Bajrushi u vra nga forcat serbe nė vitin 1945. Rrethanat janė tė panjohura. Dihet se u pushkatua bashk me dy tė tjerė. Nuk ishte i martuar dhe nuk la trashėgimtar.
shko lart


Rabija ishte e martuar me Avdyl Sogojevėn. Ata kishin katėr fėmijė. Dy djem e dy vajza. Nexhmija, Nazmiu, Maliqja dhe Ganiu.
shko lart


Nefisja u martue me Qerim Ramėn i cili ishte nė shėrbim tė Sadikut. U morėn vetė. Njė gjest shumė i rrallė pėr ato kohra. U vendosėn nė bjeshkėt e Gjyryshinit dhe atje jetuan nė njė kasolle tė fshehur nė mal. Atje jetuan katėr vite pėr gazep. Pastaj Ramtushi i solli nė shtėpi dhe u lėshoi koshin e kallamoqit pėr tė flejt nė te derisa mbaruan nji kasolle. Kishin dy fėmijė Rexhepin dhe Sadijen. Nefisja vdiq nė tetor tė vitit 1982 e Qerimi vdiq ....Qerimi ishte jetim dhe nuk dihet shumė pėr prejardhjen e tij.
shko lart


Emineja u martua me Muharrem Kodrėn. Kishin dy fėmijė Miftarin e Qamilen.
shko lart


Ramtushi u lind nė Hade nė vitin 1930. Mbas vdekjes sė vllaut tė madh Bajrushit, i mbeti shtėpia mbi kokė dhe pati nji jetė shumė tė vėshtirė. Regjimi jugosllav i asaj kohe ushtronte njė presion tė madh pėr tė gjunjėzuar shqiptarėt. Pėrdoreshin metodat mė tė paskrupullta pėr tė gjunjėzuar e pėr tė detyruar shqiptarėt tė lėshonin tokat e veta. Njė ndėr metodat qė u pėrdorė mbas luftės sė dytė botėrore ėshtė edhe mbledhja e tė ashtuquajturave teprica.

Nė emėr tė solidaritetit e nė emėr tė grumbullimit tė prodhimeve tė tepėrta, shqiptarėve u zbrazeshin hambarėt e bile edhe magjjet e shumėkush detyrohej tė shiste edhe bagėtinė e tokėn pėr tė paguar kėto teprica. Pushteti popullor tė pėrcaktonte shumėn e drithrave, mishit e gjėrave tjera tė cilat duhej dorėzuar e kjo pavarė parasysh a i kishe apo jo. Shumė shqiptarė u detyruan tė ushqeheshin me barishte pėr tė mbajtė gjallė shpirtin. Edhe familja e Sadik Ramish Konjushės e cila pėrbėhej prej shtat antarėsh dhe posedonte 5 hektarė tokė tė plleshme i nėnshtrohej nji fati tė tillė. Edhe pse ripeshin duke e punuar tokėn atyre pas mbledhjes sė ”tepricės” nuk u mbetej pėr bukėn e gojės. Kėshtu qė djali i madh i familjes Ramtushi icili aso kohe nuk i kishte mbushur ende tė njizetat, detyrohej qė pėrveq punės nė arat e veta tė shkoj e tė punoj edhe nė ngarkim-shkarkim vagonash nė Prishtinė, Fushė Kosovė e Kastritot. Qdo mbrėmje duke u kthyer nė shtėpi i lodhur e i rraskapitur e me ghymtyrė tė enjtura i thoshte vetės kjo ishte dita e fundit nė stacionin e trenit. Por kur vinte nė shtėpi dhe shihte babain e sėmurė Sadikun, vėllain e vogėl Ibushin, nėnėn e motrat e kuptonte se nuk kishte rrugė tjetėr. Nesėr duhej tė fillonte pėrsėri. E kėshtu vazhdoi me vite. Nė vitin 1952 e thrrasin nė shėrbimin ushtarak. Pas kthimit nga shėrbimi ushtarak punėsohet nė centralin elektrik nė Vodicė.

Nė vitin 1954 u martua me Hava Kodrėn (motrėn e Muharremit). Bėnė 11 fėmijė prej tė cilėve jetuan e u rritėn 10. Shtat djem e tre vajza: Salih (1956), Bajrush (1958), Fadil (1961), Sadik (1964), Rabije (1966), Elmiu (1969),  Metije dhe Mihrije (1972, binjake), Nuhi (1974) dhe Fehmi (1979). Nė kohėn kur u shkruan kėta rreshta janė nė jetė Baba Ramė dhe tė gjithė fėmijtė e tij. Nėna Havė vdiq pas nji infrakti mė 29 mars 2005. Nėna Havė ishte nji grua e nėnė e mrekullueshme. E qetė pėr nga natyra dhe e pėrmbajtur. Nuk gėzohej as nuk hidhėrohej jasht mase. Nė shkollėn fillore kishte qenė nxėnėse shembullore. Nė at kohė nė vitet 1945-50 ishte mungesė e madhe pėr mėsues. Drejtoria e kishte lutur tė bėhej mėsuse. Babai i saj Pojazi ishte i burgosur aso kohe. Regjimi jugosllav e kishte dėnuar me 20 vite burg pėr veprimtari kundėr shtetit. Axha i saj Haliti nuk e lejoi ta vazhdonte shkollimin dhe kėshtu mbeti amvise. Por mungesa e arsimimit nuk ishte pengesė pėr shpirtin e saj intelektual. Ajo bėri qdo herė at mė tė mirėn, ate qė ajo mund ta bėnte nė rrethanat nė tė cilat jetoi. Si nėnė, si bashkshorte, si anėtare e familjes Konjusha ishte nji lloj koordinatori i mbarvajtjes dhe rregullit nė familje. E donin dhe respektonin tė gjithė ata qė e njihnin dhe kishin kontakt me te.
shko lart


Ibushi u lind nė Hade nė vitin 1938. U martua me Xhyla Statovcin prej Dobrajės. Patėn 6 fėmijė: Hamdi, Remzi, Emine, Sami, Hanife, Zejnepe dhe Hysni. Ramtushi dhe Ibushi patėn nji jetė tė vėshtirė. Babai, Sadiku i kishte djemėt vonė nė pleqni dhe nuk mundi tė bėnte shumė pėr ta. Ramtushi dhe Ibushi ishin mjaft tė ndryshėm pėr nga natyra por kaluan shum bukur mes veti. Vllazėria e tyre ishte pėr lakmi. Ramtushi ishte pak mė gjaknxehtė e Ibushi ishte e kundėrta por tė dy karakterizoheshin me tipare bujare, sinqeritet dhe burrėri. Ramtushi si i zoti shtėpisė e udhėhoqi familje nė bashkpunim me Ibushin. Si i zoti shtėpisė kishte pakėz mė shumė obligime dhe i merrte gjanat pak mė me tė nxehtė. Ibushi e merrte gjithqka me gjakftohtėsi. Ndonjiherė kur grindeshin pėr ndonji problem, ishte Ibushi ai qė lėshonte pe, por ndodhte qė mė vonė veprohej pėrsėri sipas ides sė tij.
 


Salih Konjusha och Emine Dreshaj Konjusha

 


 

shko lart

 


 

Bajrush Konjusha (1958)  dhe  Nazmije Pllana Konjusha (1959)

 Ilir Konjusha (1982) dhe Flaotrona Mustafa Konjusha

                       Erjoni dhe Dijoni

Fisnik Konjusha (1984) dhe Shyhrete Rraqi Konjusha

                 Suela, Sumea dhe Lorena

Mic Konjusha (1986) dhe Molika Krasniqi Konjusha

 

Liridon Konjusha (1988) dhe Elmire Gashi Konjusha

                 Diari

shko lart


Fadil Konjusha (1961) Xheva Brahimi Konjusha (1969)

                 Arditi, Zgjimi dhe  Shpati

 

shko lart


Sadik Konjusha (1964) Hatixhe Pllana Konjusha

                 Arberi, Endriti dhe  Albani

 

shko lart


Rabije Konjusha Uka (1966) Rexhep Uka

Ardita, Ariani dhe Liridona, Lirie dhe  Dritoni

shko lart


Elmi Konjusha (1969) Shqipe (Spahiu) Konjusha

                 Lura

 

shko lart


Metije Konjusha (1972)               

 

shko lart


Mihrije Konjusha (1972)

 

shko lart


Nuhi  Konjusha  (1974)

 

shko lart


Fehmi Konjusha (1979) dhe Ajshe Bresilla Konjusha

                 Altini dhe Tringa

shko lart

 


 

 

 

shko lart

Ballina