Pas okupimit serb tė Kosovės lindore masakrohen, digjen e shkatėrrohen rreth 700 fshatra e qytete tė banuara me shqiptar. Vetėm rreth 90000 frymė arrijnė ti shpėtojnė therrorit dhe ikun nė Kosovė tė tjerėt zhduken.

Nė fshatin Konjushė jetonin shtat vėllezėr: Asllani, Jashari, Abazi, Zuka, Mehmeti, Kurti.... Disa prej tyre shpėtojn dhe arrijn nė Kosovė. Pėr djemt e Abazit dihet se u vendosėn nė Hade, djemt e Jasharit nė Sibofc, Mehmeti me familje vendosen nė Mitrovicė, familja e Kurtit nė Gjakovė………. Qfarė ka ndodhur me tė tjerėt??? Si u zhvillua familja nė Kosovė?